Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Varín

Oznamy

Oznamy obce Varín

Zber a odvoz komunálnych odpadov v roku 2014Vytlačiť
 

Súbor na stiahnutie harmonogram_2014.xls harmonogram_2014.xls (23 kB)

 
 

Čo s použitým rastlinným olejom? Vytlačiť
 

Čo s použitým rastlinným olejom?

    Stojíte pred dilemou, čo s použitým rastlinným olejom, ktorý zostal po vyprážaní nedeľných rezňov alebo hranolčekov? Vyliať takýto olej do kanalizácie alebo niekde do trávy či na kompostovisko? Jednoznačne, nie! Olej v kanalizačnom potrubí sa zachytáva, vytvára tukovú vrstvu. Saponáty v čistiacich prostriedkoch odstránia len jeho vrchnú vrstvu. Na olejový film sa následne lepia zvyšky potravín, prípadne ďalšie nečistoty. Vnútorný prierez potrubia sa tak zužuje a kanalizácia sa môže úplne upchať. Následné vyčistenie kanalizačného potrubia sa  počíta aj v stovkách eur.
Olej v kanalizačnom potrubí znečisťuje vodu, ktorá je jednou z najdôležitejších zložiek životného prostredia. Olej v odpadových vodách nie je rozpustný ani odbúrateľný a v čističkách vody ničí mikroorganizmy, ktoré napomáhajú procesu čistenia odpadovej vody. Takže okrem iného znečisťovania vody aj olejová vrstva vo vode poškodzuje životné prostredie, ktorého súčasťou sme aj my, ľudia, homo sapiens sapiens (človek dnešný rozumný).
     Obec vám ponúka možnosť, že použitý rastlinný olej od vás odoberie a ponúkne na zhodnotenie spoločnosti, ktorá takýto olej zregeneruje a použije pri výrobe biopalív.

Čo s použitým rastlinným olejom? Kuchynsky olej.doc Kuchynsky olej.doc (37.5 kB)

 
 


370398

Úvodná stránka