Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Varín

Oznamy

Oznamy obce Varín

Prázdniny a bezpečnosť - Polícia odporúčaVytlačiť
 

Skôr, než sa vrhneš do prázdninových dobrodružstiev prečítaj si zopár užitočných rád.

Vonku

Pre hry sú určené ihriská. Lopta na cestu nepatrí.

Ak si účastníkom cestnej premávky, dbaj na svoju bezpečnosť. Na prechádzanie cez cestu použi priechod pre chodcov, podchod alebo nadchod. Pred vstupom na cestu sa poriadne rozhliadni na obidve strany, a to aj vtedy keď prechádzaš na priechode so svetelnou signalizáciou a svieti zelený  panáčik. Nespoliehaj sa, že ťa vodič vždy nechá bezpečne prejsť. Na ceste sa nezastavuj, choď plynulo, neprebehuj.

Ak sa pohybuješ na kolobežke, skateboarde, či kolieskových korčuliach si povinný používať predovšetkým chodník, jeho pravú stranu. Buď ohľaduplný voči ostatným chodcom a pamätaj, že chodník nie je pretekárska dráha. Ak sa rozhodneš pre kolieskové korčule, či skateboard buď opatrný. Pri páde ťa ochránia chrániče dlaní, lakťov, kolien a ochranná pri Iba.

Pri jazde na bicykli nezabudni na ochrannú prilbu a reflexné prvky. Určite vieš, že na bicykli sa jazdí po ceste vpravo. Vonku ťa môžu osloviť cudzí ľudia: "Nikam s nimi neodchádzaj, neodprevádzaj ich, nesadaj im do auta. Od cudzích ľudí si nič neber. Neznámej osobe v žiadnom prípade nehovor, aké cenné veci máte doma, kedy rodičia odchádzajú do práce, kedy sa vracajú, kedy a na ako dlho odchádzate na dovolenku alebo na výlet. Rodičia by mali poznať tvojich kamarátov. Pre prípad potreby by mali mať ich telefónne číslo alebo číslo ich rodičov.

Bezpečne doma

Cudzím ľuďom neotváraj. Vždy sa presvedč, kto je za dverami. K tomu ti poslúži dverový hľadáčik, video vrátnik alebo sa jednoducho spýtaj. Keď si doma sám, používaj tiež bezpečnostnú retiazku alebo závoru na dverách.

Nepoužívaj domáce spotrebiče. Ak ich však musíš použiť napríklad na zohriatie jedla buď pri manipulácii s nimi opatrný. Vždy sa presvedč, že si ich riadne vypol.

Do bytu si nepozývaj cudzie deti. Návštevu kamarátov u vás doma by mali vždy schváliť rodičia.

Pri odchode z domu zamkni. Rodičom povedz, zavolaj alebo napíš, kam ideš a kedy sa vrátiš. Skontroluj, či si skutočne zamkol dvere. Keď bývate v nižších poschodiach alebo v rodinnom dome, nezabudni tiež zatvoriť okná. Kľúče si ulož u seba, nenechávaj ich odložené bez dozoru vo vreckách oblečenia ani v batohu.

Aj cez prázdniny sa môže stať, že je vonku zlé počasie alebo si chorý a rozhodneš sa tráviť čas pri počítači. Tejto aktivite by si mal venovať len primeraný čas. Priveľa času strávenom pri počítači ti môže spôsobiť zdravotné problémy. Na sociálnych sieťach nenadväzuj kontakt s ľuďmi, ktorých nepoznáš. Zváž, ktoré informácie, prípadne fotografie o sebe zverejníš.

Pri vode

Počas horúcich letných dní je príjemné osvieženie na kúpalisku alebo niekde na jazere. I keď vieš dobre plávať, nepreceňuj svoje sily. Neplávaj ďaleko od brehu, mysli na to, že potrebuješ doplávať aj späť. Pri hrách vo vode s kamarátmi buď opatrný. Navštevuj len také kúpaliská a miesta určené na kúpanie, ktoré sú pod dohľadom plavčíka.

Preži krásne a bezpečné prázdniny


 
 

ZBER POUŽITÉHO KUCHYNSKÉHO RASTLINNÉHO OLEJA Vytlačiť
 

Čo s použitým rastlinným olejom?
     Obec vám ponúka možnosť, že použitý rastlinný olej od vás odoberie a ponúkne na zhodnotenie spoločnosti, ktorá takýto olej zregeneruje a použije pri výrobe biopalív.

Čo s použitým rastlinným olejom? Kuchynsky olej.doc Kuchynsky olej.doc (37.5 kB)

 
 

ZBER KOMUNÁLNYCH ODPADOV - HARMONOGRAM NA ROK 2015 Vytlačiť
 


 
 


530681

Úvodná stránka