Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Varín

Oznamy

Oznamy obce Varín

Zber objemných odpadov z domácností v sobotu 25.10.2014Vytlačiť
 

V sobotu  25.10.2014 v skorých ranných hodinách, v čase už od 7.00 hod., bude sa v obci zbierať objemný odpad z domácností.
Veľkoobjemovým odpadom sú nepotrebné, opotrebované alebo zastarané veci, ktorých sa pôvodcovia odpadov chcú a potrebujú zbaviť. Sú to predmety, ktoré majú väčšie rozmery ako bežný odpad a nie je možné ich umiestniť do nádoby na ukladanie zmesového komunálneho odpadu v domácnostiach rodinných domov a ktoré nie je možné umiestniť do zberných nádob s objemom 1100 l pri bytových domoch pretože vieme, že nemôžeme obmedzovať priestor v zbernej nádobe na ukladanie odpadov susedom v ďalších bytoch.
Objemný alebo veľkorozmerný odpad – to je napr. vyradená skriňa alebo polica v demontovanom stave, zlomená drevená alebo plastová stolička, znehodnotený matrac z postele, poškodené kreslo, vyradený koberec alebo podlahovina zaistené špagátom proti rozbaleniu, poškodené dvere, použité šatstvo zviazané v balíku alebo vo vreci, vyradené umývadlo alebo toaletná misa, poškodená vaňa a iné objemné vyradené a nepoužiteľné predmety z domácností. Objemný odpad prichystajte v sobotu ráno už do 07:00 hod. pred svoju nehnuteľnosť alebo na chodník alebo iné prístupné miesto, odkiaľ bude odvezený. Zberové auto bude prechádzať a  službukonajúci zbierať odpad v jednotlivých uliciach obce len jedenkrát, približne do 12.00 hodiny. Nevykladajte iné druhy odpadov ako je uvedené, nebudú vyzbierané (nezbierajú sa elektrospotrebiče a elektronika, odpad zo záhrad, pneumatiky, nebezpečný odpad, stavebný odpad, zmesový komunálny odpad). Žiadame vás, v uliciach, kde už bude odpad vyzbieraný a odvezený, nevykladajte odpad opätovne. Ak sa po ukončení zberu bude v obci na verejnom priestranstve nachádzať odpad aj naďalej, takéto konanie sa bude považovať za vytvorenie nelegálnej skládky, čo je porušenie zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisoch a VZN o odpadoch, za čo hrozí postih. Žiadame pôvodcov odpadov, ktorí chcú využiť túto službu, aby sa prispôsobili uvedenému času zberu a zbytočné veľkorozmerné predmety vyložili v sobotu ráno do 7.00 pred svoju nehnuteľnosť alebo na chodník. Nevykladajte odpad už v piatok večer!

 
Ďakujeme, že správne triedite.


 
 

Zber a odvoz komunálnych odpadov v roku 2014Vytlačiť
 

Súbor na stiahnutie harmonogram_2014.xls harmonogram_2014.xls (23 kB)

 
 

Čo s použitým rastlinným olejom? Vytlačiť
 

Čo s použitým rastlinným olejom?

    Stojíte pred dilemou, čo s použitým rastlinným olejom, ktorý zostal po vyprážaní nedeľných rezňov alebo hranolčekov? Vyliať takýto olej do kanalizácie alebo niekde do trávy či na kompostovisko? Jednoznačne, nie! Olej v kanalizačnom potrubí sa zachytáva, vytvára tukovú vrstvu. Saponáty v čistiacich prostriedkoch odstránia len jeho vrchnú vrstvu. Na olejový film sa následne lepia zvyšky potravín, prípadne ďalšie nečistoty. Vnútorný prierez potrubia sa tak zužuje a kanalizácia sa môže úplne upchať. Následné vyčistenie kanalizačného potrubia sa  počíta aj v stovkách eur.
Olej v kanalizačnom potrubí znečisťuje vodu, ktorá je jednou z najdôležitejších zložiek životného prostredia. Olej v odpadových vodách nie je rozpustný ani odbúrateľný a v čističkách vody ničí mikroorganizmy, ktoré napomáhajú procesu čistenia odpadovej vody. Takže okrem iného znečisťovania vody aj olejová vrstva vo vode poškodzuje životné prostredie, ktorého súčasťou sme aj my, ľudia, homo sapiens sapiens (človek dnešný rozumný).
     Obec vám ponúka možnosť, že použitý rastlinný olej od vás odoberie a ponúkne na zhodnotenie spoločnosti, ktorá takýto olej zregeneruje a použije pri výrobe biopalív.

Čo s použitým rastlinným olejom? Kuchynsky olej.doc Kuchynsky olej.doc (37.5 kB)

 
 


337476

Úvodná stránka